×

Pharmindex - lider wiedzy o lekach

Jakie są składniki szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer?

Poprosiliśmy ekspertów o rozszyfrowanie składu.

Antonio Regaldo 9 grudnia 2020

Podziękowania dla: Jacob Becraft and Aalok Shah, Strand Therapeutics; Yizhou Dong, Ohio State University; Jason Underwood, Pacific Biosciences; Andrey Zarur, Greenlight Biosciences; Charles L. Cooney, MIT; pracownicy firm Pfizer i Moderna Therapeutics.

W obliczu plotek sugerujących, że Bill Gates zainstalował śledzące mikroczipy lub że szczepionki zawierają lucyferazę, świecącą substancję chemiczną ze świetlików, której imię przywodzi na myśl diabła, firma zasugerowała, że będzie prostować takie twierdzenia, odwołując się do „oficjalnej listy składników szczepionek”.

Co tak naprawdę znajduje się na oficjalnej liście składników? W tym tygodniu starsza kobieta z Wielkiej Brytanii jako pierwsza została zaszczepiona nowo zarejestrowaną szczepionką opracowaną przez Pfizer i BioNTech. Stany Zjednoczone mogą wydać zezwolenie dla tej szczepionki już w czwartek, 10 grudnia.

Co według amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków zawiera szczepionka firmy Pfizer:

Czytanie listy składników przypomina patrzenie na bok pudełka płatków śniadaniowych, z zastrzeżeniem, że potrzebujesz dyplomu z chemii organicznej, aby to zrozumieć. Naukowcy i przedsiębiorcy biotechnologiczni pomogli nam zrozumieć, jak działa każdy ze składników.

mRNA
Szczepionka firmy Pfizer jest pierwszą na rynku, która zawiera rzeczywistą informację genetyczną wirusa w postaci informacyjnego RNA (mRNA) - nośnika informacji genetycznej, na podstawie którego budowane są białka (zawiera informację o sekwencji aminokwasów). Wyobraźmy sobie mRNA jako długą taśmę z instrukcjami. Jest to delikatny materiał, dlatego szczepionka firmy Pfizer musi być przechowywana w temperaturze około -100 °F (-73 °C).

Nowa szczepionka firmy Pfizer zamiast całego wirusa, albo zamiast białka tego wirusa, zawiera kawałeczek jego kodu genetycznego (sekwencję RNA wirusa). mRNA ze szczepionki wnika do cytoplazmy komórki osoby zaszczepionej i dochodzi tam do produkcji białka S „kolca” koronawirusa. To jest to białko, które bierze udział w przyłączaniu się do receptorów na ludzkiej komórce i umożliwia wirusowi atakowanie komórki. Białko „kolca” SARS-CoV- 2, bez reszty wirusa, jest nieszkodliwe. Białko to jako antygen posiada silne właściwości immunogenne, dzięki czemu pobudza układ odpornościowy człowieka do produkcji przeciwciał neutralizujących i odpowiedzi komórkowej. Nasz organizm uczy się je rozpoznawać. Może je zablokować i wtedy wirus nie wchodzi do komórek. W ten sposób stajemy się odporni na działanie wirusa i gotowi do obrony w przypadku ataku wirusa.

Oczywiście mRNA zawarte w szczepionce nie jest tym samym informacyjnym RNA, które znajduje się w ludzkich komórkach. Komórki w naszym organizmie są wyposażone w mechanizmy obronne gotowe do rozdrobnienia RNA, zwłaszcza obcego. Aby tego uniknąć, niektóre części mRNA zastąpiono „zmodyfikowanymi nukleozydami”. Sekwencję genu kolców można lekko modyfikować, aby uzyskać lepszą odpowiedź. Nie sądzimy, aby firma Pfizer podała do publicznej wiadomości, jakiej dokładnie sekwencji użyła lub jakie zmodyfikowane nukleozydy wykorzystała.

Lipidy
Szczepionka firmy Pfizer, podobnie jak szczepionka firmy Moderna, wykorzystuje nanocząsteczki lipidów jako nośnik dla RNA. Nanocząsteczki pełnią rolę ochronną (mRNA nie ulega od razu degradacji) oraz pomagają w transporcie RNA do komórki (ułatwiają przenikanie przez błonę komórkową komórek człowieka). Dzięki temu mRNA ze szczepionki wnika do cytoplazmy komórki osoby zaszczepionej i dochodzi tam do produkcji białka S koronawirusa. Wielkość cząsteczek lipidowych sięga prawdopodobnie około 100 nanometrów średnicy. Co ciekawe, jest mniej więcej tego samego rozmiaru co sam koronawirus. Firma Pfizer twierdzi, że używa czterech różnych lipidów. Lipid ALC-0315 jest głównym składnikiem szczepionki. Jest podatny na jonizację, dzięki czemu można mu nadać ładunek dodatni, a ponieważ RNA ma ładunek ujemny, lipid ALC-0315 łączy się z mRNA. Lipid ALC-0315 to również składnik, który może powodować skutki uboczne lub reakcje alergiczne. Inne lipidy, z których jeden to cholesterol, pełnią funkcje pomocnicze, zapewniają integralność strukturalną nanocząsteczek lub zapobiegają ich zlepianiu się. Podczas produkcji szczepionki, RNA oraz lipidy są wstrząsane ze sobą tworząc musującą mieszaninę, określaną przez FDA jako „białawą zamrożoną ciecz”.

Sole
Szczepionka firmy Pfizer zawiera sól fizjologiczną buforowaną fosforanem (w skrócie PBS ). Jest to roztwór 4 soli: chlorku sodu (czyli zwykłej soli kuchennej) i fosforanu sodu, z dodatkiem chlorku potasu oraz fosforanu potasu. Bufor pozwala utrzymać pH leku, stężenie jonów oraz ciśnienie osmotyczne porównywalne do tego, jakie panuje w ludzkich płynach ustrojowych. Bufor zapobiega uszkodzeniu ludzkiej komórki lub jej szybkiej degradacj, które to zjawiska mogą wystąpić w przypadku podania leku o niewłaściwej kwasowości.

Cukier
Szczepionka zawiera cukier - sacharozę. Sacharoza pełni funkcje krioochronne. Chroni nanocząsteczki, gdy są zamrożone i zapobiega ich sklejaniu się.

Roztwór soli
Szczepionka dostarczana jest w postaci koncentratu do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań. Przed wstrzyknięciem szczepionkę miesza się z roztworem soli fizjologicznej, tak jak wiele leków podawanych parenteralnie, celem zapewnienia odpowiedniego pH.

Bez konserwantów
Szczepionka firmy Pfizer nie zawiera konserwantów. Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) twierdzi, że tiomersal (organiczny związek rtęci, który ze względu na swoje właściwości  antyseptyczne i przeciwgrzybicze jest środkiem konserwującym dodawanym do niektórych szczepionek, aby je chronić przed zanieczyszczeniami) jest bezpieczny. Mimo to jego użycie zostało wycofywane. W szczepionce Pfizer nie ma tiomersalu, ani żadnego innego środka konserwującego. W szczepionce nie ma również żadnych mikroczipów.

 

Artykuł na podstawie:
MIT Technology Review